Wędrówka po Dolinie Białej Przemszy. Z Błędowa, dzielnicy Dąbrowy Górniczej, rozpoczynamy wędrówkę żółtym szlakiem. Następnie wchodzimy na ścieżkę dydaktyczną - "Dolina Białej Przemszy", która prowadzi po malowniczych rozlewiskach rzeki. Pierwszą atrakcją wędrówki jest przejście po...
Region: Kotlina Siewierza
Kolina Siewierza – nowy mezoregion fizycznogeograficzny w południowej Polsce wyodrębniony w regionalizacji fizycznogeograficznej w 2018 r. Od wschodu graniczy z Wyżyną Częstochowską, od południowego-wschodu graniczy z Wyżyną Olkuską, od zachodu graniczy z Pagórami Jaworznickimi a od północy graniczy z Progiem Woźnickim i Obniżeniem Górnej Warty. Rozciąga się z północnego zachodu na południowy wschód obszarem o długości ok. 40 km i szerokości 7–15 km, zajmując powierzchnię 302 km². Ważniejsze cieki to Czarna Przemsza, Biała Przemsza i Mitręga.
Obniżenie kotliny wykształciły procesy denudacyjne w mało odpornych skałach, głównie ilastych, okresu górnego triasu i dolnej jury. Rzeźba terenu jest zróżnicowana – na północy pojawiają się wzgórza ostańcowe z wychodniami wapiennymi, na południu teren jest bardziej zrównany. Wysokości bezwzględne mieszczą się w przedziale ok. 290–440 m n.p.m. W pokryciu powierzchni lasy dominują (ok. 60% obszaru) nad areałem rolniczym (ok. 30%) i zabudowanym (ok. 10%). Wśród gleb przeważają nieurodzajne formacje bielicowe i rdzawe, sprzyjające siedliskom sosny, wytworzone na piaskach i żwirach pochodzących z akumulacji rzeczno-lodowcowej.
Osobliwością przyrody kotliny są antropogeniczne pustynie: Błędowska oraz Starczynowska.
Wędrówki po Kotlinie Siewierza: