Letnia wędrówka po Pogórzu Rożnowskim. Wyruszamy spod Dworu Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej i kierujemy się niebieskim szlakiem na wieżę widokową w Bruśniku. W Zagórzu wchodzimy na zielony szlak, którym dochodzimy do okazałego głazu Diable Boisko. Wracamy na niebieski szlak i...
Region: Pogórze Rożnowskie
Pogórze Rożnowskie – mezoregion fizycznogeograficzny w południowej Polsce. Od północy graniczy z Pogórzem Wiśnickim, od wschodu z Pogórzem Ciężkowickim, od południa z Beskidem Niskim i Kotliną Sądecką a od zachodu z Beskidem Wyspowym. Najwyższym wzniesieniem jest Dąbrowska Góra o wysokości 583 m n.p.m. położona w południowej części pogórza.
Region posiada urozmaiconą rzeźbę terenu z wysokimi wzniesieniami oraz głęboko wciętymi dolinami. Wysokość wierzchowin przekracza 500 m n.p.m. Niektóre ze wzniesień na tych wierzchowinach mają charakter małych gór, np. Dąbrowska Góra (583 m n.p.m.), Kobylnica (582 m n.p.m.). Największe wierzchowiny to: Rozróg Wału, Pasmo Mogiły, Styru i Suchej Góry, Grupa Rosulca, Bukowca i Jamnej, Pasmo Żebraczki, Masyw Majdanu nad Jeziorem Rożnowskim i Pasmo Ostryża. Większość szczytów i wierzchowin nie jest zalesiona, dzięki czemu roztaczają się rozległe panoramy na Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Beskid Niski.
W Dolinie Dunajca utworzono dwa sztuczne zbiorniki wodne Jezioro Rożnowskie i Jezioro Czchowskie, które tworzą charakterystyczny krajobraz pogórza. Ponadto krajobraz tworzą mocno wcięte doliny pomiędzy stromo opadające stoki zielonych wzgórz. Dominują pola uprawne, łąki i niewielkie kępy drzew, lasy zachowały się na bardzo stromych stokach.
Na najlepiej zachowanych przyrodniczo obszarach regionu utworzono Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy. Ustanowiono dwa rezerwaty przyrody. Rezerwat przyrody Diable Skały znajdujący się w miejscowości Bukowiec utworzono w 1953 r. w celu ochrony grup skalnych piaskowca ciężkowickiego oraz powstałej na skutek procesów tektonicznych o znacznych rozmiarach jaskini szczelinowej Diablej Dziury w Bukowcu. Leśny rezerwat przyrody Styr utworzono w 1998 r. w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych typowych dla Pogórza Karpackiego naturalnych zbiorowisk leśnych, składających się z żyznej buczyny karpackiej, kwaśnej buczyny górskiej, żyznych jedlin i grądów.
Wędrówki po Pogórzu Rożnowskim:
Wiosenna, widokowa wędrówka po Pogórzu Rożnowskim. Z miejscowości Jelna wchodzimy na wzniesienie Kobylnica, drugie co do wysokości na tym pogórzu. Wędrówkę zaczynamy w pobliżu potoku Jelnianka i kierujemy się na północny wschód doliną potoku Targowiszczanka. Z przysiółka Niwa we wsi...
Widokowa wędrówka po Pogórzu Rożnowskim. Z Dąbrowy podchodzimy zielonym szlakiem spacerowym na najwyższy szczyt tego pogórza - Dąbrowską Górę. Początkowo szlak prowadzi krętą drogą przez Dąbrowę odsłaniając w miarę wzrostu wysokości coraz ciekawsze widoki. Przed wejściem do lasu...
Spacer po Pogórzu Rożnowskim. Zaczynamy pod Diablą Skałą w Rezerwacie Przyrody Diable Skały w Bukowcu. Zielonym szlakiem dochodzimy do Jamnej, gdzie najpierw odwiedzamy Kaplicę Męczeństwa, kolejno zwiedzamy Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej a następnie wchodzimy na...
Wędrówka po Pogórzu Rożnowskim. Wędrujemy malowniczą doliną potoku Paleśnianka niebieskim szlakiem z parkingu Pod Jamną do Rezerwatu Przyrody Diable Skały w Bukowcu. W rezerwacie podchodzimy pod skały Głaz, Kapa, Diabeł i na końcu pod Bloki Skalne.
Zejście ze Szpilówki do miejscowości Tymowa Górna na Pogórzu Rożnowskim. Z wieży widokowej na Szpilówce można podziwiać wspaniałe widoki na okolice. Po drodze odwiedzamy Pustelnię św. Urbana, która znajduje się na zboczach góry Bukowiec. Łatwy szlak dla każdego turysty.
Wejście na Szpilówkę z miejscowości Tymowa Górna na Pogórzu Rożnowskim. Na szczycie Szpilówki znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać wspaniałe widoki na okolicę. Łatwy, leśny szlak dla każdego turysty.