Letnia wędrówka po Beskidzie Żywiecko-Kysuckim. Z Rycerki Górnej wchodzimy żółtym szlakiem na Wielką Raczę. Wyruszamy z parkingu położonego przy Rycerskim Potoku. Szlak prowadzi w większości leśną drogą po wschodnich zboczach masywu Wielkiej Raczy. Miejscami odsłaniają się widoki na sąsiednie szczyty Kołyski Groń i Bendoszkę Wielką. Tuż przed szczytem wchodzimy we fragment górnoreglowego lasu przechodzącego tu w nisko położoną górną granicę lasu. Na szczycie rozciąga się naturalna hala górska z platformą widokową. Roztacza się z niej rozległa panorama Małej Fatry, Orawskiej Magury, Beskidu Żywiecko-Kysuckiego, Beskidu Żywiecko-Orawskiego, Beskidu Morawsko-Śląskiego i Beskidu Śląskiego.


Wirtualna wędrówka: Wejście na Wielką Raczę z Rycerki Górnej, Polska
Trasa: Rycerka Górna, parking (726 m n.p.m.; 49.424929, 19.007372) – Wielka Racza (1236 m n.p.m.; 49.413090, 18.968976)
Oznaczenie: żółty szlak
Długość: około 4,4 km
Czas przejścia: około 1:50 h
Suma podejść: 520 m
Suma zejść: 14 m

00:00:18 Rycerka Górna, parking
00:17:16 Potok
01:14:56 Schronisko PTTK Wielka Racza
01:17:05 Wielka Racza

Wielka Racza – najwyższy szczyt Beskidu Żywiecko-Kysuckiego o wysokości 1236 m n.p.m. Znajduje się w południowej części polskiego Beskidu Żywiecko-Kysuckiego, na granicy polsko-słowackiej. Należy do pasma górskiego Grupa Wielkiej Raczy rozciągającego się od Przełęczy Zwardońskiej do Przełęczy Glinka. Wielka Racza od północy sąsiaduje ze szczytem Obłaz, od południa ze szczytem Mała Racza. Wschodnie stoki opadają do Rycerskiego Potoku, południowe stoki opadają do doliny Klubinský potok. Na zachód odchodzi długi grzbiet dla którego Wielka Racza jest zwornikiem.

Masyw Wielkiej Raczy zbudowany jest z pofałdowanych skał fliszowych, należących do płaszczowiny magurskiej oraz mniej odpornych piaskowców inoceramowych i mało odpornych łupków. Rzeźba tego terenu jest wynikiem działania procesów erozyjnych, które w bardziej odpornych piaskowcach wymodelowały grzbiety górskie z kopulastymi szczytami, a w mniej odpornych łupkach i zlepieńcach powstały doliny rzeczne.

Partie szczytowe Wielkiej Raczy porośnięte są lasem, pod samym wierzchołkiem można spotkać niewielkie fragmenty lasu górnoreglowego. Poniżej stoki porośnięte są dolnoreglowym lasem mieszanym, pierwotnie naturalnym drzewostanem bukowo-jodłowym z domieszką świerka, który jednak został silnie zaburzony przez działalność człowieka i obecnie przeważają drzewostany świerkowe, umożliwiające szybszy pozysk drewna. Na wierzchołku Wielkiej Raczy znajduje się trawiasta hala pochodzenia naturalnego, pomimo że naturalna górna granica lasu przebiega w tej części Beskidów około 150 m wyżej.

Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się szeroka panorama Małej Fatry, Orawskiej Magury, Beskidu Żywiecko-Kysuckiego, Beskidu Żywiecko-Orawskiego, Beskidu Morawsko-Śląskiego i Beskidu Śląskiego. Nieco poniżej znajduje się Schronisko PTTK Wielka Racza. Poniżej szczytu po słowackiej stronie znajduje się kompleks narciarski (Veľká Rača Oščadnica) położony na wysokości 639–1048 m n.p.m.

Film zarejestrowany w dniu 26 czerwca 2024 roku.

Region